Styrelsen för Fabege har utsett Bent Oustad till ny VD och koncernchef. Han är idag VD i den Oslo baserade fastighetsbolaget Norwegian Property ASA och har varit styrelseledamot i Fabege sedan 2024. Bent Oustad tillträder den 1 december 2025.
– Vi i styrelsen anser att Bent Oustad är en utmärkt person att ta över ledarskapet och utvecklingen av Fabege. Han känner mycket väl till fastighetsbranschen samt Fabege sedan sin tid som ledamot i styrelsen. säger Jan Litborn, styrelsens ordförande.
I sin roll som VD för Norwegian Property har Bent Oustad utmärkt sig för sitt goda ledarskap och entreprenöriella förmåga, vilket är viktiga egenskaper i ett företag som så starkt präglas av visionära och komplexa stadsutvecklingsprojekt där många parter är inblandade och goda relationer en förutsättning.
– Fabege är ett spännande företag som äger fantastiska fastigheter i bra lägen med ytterligare potential. Jag ser fram emot att lära känna företagets kompetenta medarbetare och deras arbete genom hela värdekedjan. Jag ser fram emot att bidra till att vidareutveckla företaget till förmån för hyresgäster, aktieägare, besökare och anställda i företaget, säger Bent Oustad.
Fabege AB (publ)
Denna information är sådan information som Fabege AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 6 november 2025 kl. 08:00 CET.