Under besöket lyfte Jessika Roswall fram både Fabeges och Vasakronans arbete som tydliga framgångsexempel på hur cirkularitet och affärsmässigt värdeskapande hållbarhetssarbete kan omsättas i praktiken.
– Det är inspirerande att se hur svensk bygg- och fastighetssektor driver cirkulär utveckling i praktiken. Ni visar på lösningar som både minskar klimatpåverkan, sänker kostnader och skapar långsiktigt värde. Det är precis sådana här erfarenheter som behövs i vårt arbete med att forma EU:s cirkulära regelverk”, säger Jessika Roswall, EU-kommissionär.
Hon betonade också hur Fabege har passerat pilotfasen och nu arbetar strukturerat och skalbart med återbruk.
– Det är intressant att se att hur det här inte längre är ett pilotprojekt för er utan en integrerad del av verksamheten. Ni visar hur det går att arbeta systematiskt med återbruk, och samtidigt vilka utmaningar som måste lösas för att kunna skala ytterligare.
Fabeges återbrukshubb – en självklar del av verksamheten
För Mia Häggström, hållbarhetschef på Fabege, blev besöket ett tillfälle att förklara hur hubben fungerar och hur vi arbetar med cirkulärt byggande och återbruk.
– Vid ombyggnationer vill vi behålla så mycket som möjligt av befintliga strukturer. När nytt material behöver tas in ska det vara cirkulärt – och då måste vi ha överblick över vad som finns tillgängligt. Det får vi genom återbrukshubben som också hjälper oss att maxa tillgång och efterfrågan, säger Mia Häggström.
Samtidigt pekar hon på att det fortfarande finns hinder som behöver hanteras.
– Det finns utmaningar kring regulatoriska krav, standarder och kvalitetssäkring. Med tydligare regelverk och bättre förutsättningar kan vi skala upp betydligt mer. Vi ser fram emot ett utökat producentansvar där materialtillverkare behöver ansvara för att ta tillbaka sina material, rekonditionera dessa och sedan kunna erbjuda oss återbrukat material på marknaden.