Vi använder kakor (cookies) för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Genom att surfa vidare accepterar du dessa kakor. Läs mer om cookies.

Fabege i Almedalen

Under en sommarvecka varje år fylls Visby av politiker, journalister, nöjesprofiler, intresseorganisationer, nyfikna åhörare och debattörer. Det är en självklarhet för oss att vara på plats, delta i debatten och bjuda på spännande seminarium.

I år håller vi ett seminarium tillsammans med Huddinge kommun, tisdagen den 2 juli, kl 15.45-16.30 på Wisby strand, lokal Lojsta 2, om ett av hetaste projekten i Stockholm "Stockholm South Business District".

Vad händer med balansen i regionen och vad betyder det för stockholmarna?

Sveriges största budget för stadsutveckling går till södra Stockholm. De kommande 20 åren kommer cirka 60 miljarder att investeras i utvecklingen i Flemingsberg i Huddinge kommun. Målet är 50 000 boende, 50 000 arbetsplatser och 50 000 besökare. Vad innebär det för infrastrukturutbyggnaden, företagande och social integration när näringslivet, bostäder och akademier byggs ut i Flemingsberg?

I panelen: 

  • Malin Danielsson (L), Kommunalråd, Huddinge kommun
  • Klaus Hansen Vikström, Vice VD, Fabege
  • Helene Hill, Samhällsbyggnadsdirektör, Huddinge kommun
  • Pernilla Boström, COO, Flemingsberg Science

Varmt välkomna!

Oss träffar du i Almedalen 2019

Christian Hermelin
VD och Koncernchef
08-555 148 25
Christian.Hermelin@fabege.se
Kontaktkort
Klaus Hansen Vikström
Vice VD samt affärsutvecklingschef
08-555 148 74
Klaus.HansenVikstrom@fabege.se
Kontaktkort
Klas Holmgren
Chef för projekt och förädling
08-555 148 26
Klas.Holmgren@fabege.se
Kontaktkort
Charlotta Liljefors Rosell
Chef Förvaltning
08-555 148 05
charlotta.liljefors.rosell@fabege.se
Kontaktkort
Elisabet Olin
Kommunikationschef
08-555 148 20
Elisabet.Olin@fabege.se
Kontaktkort
Anna-Lena Carlstedt
Affärsutveckling
08-555 148 55
Anna-Lena.Carlstedt@fabege.se
Kontaktkort
Stefan Windefalk
Chef Ombyggnad
08-555 148 58
stefan.windefalk@fabege.se
Kontaktkort
Charlotte Liliegren
Chef Fastighetsutveckling
08-556 747 38
Charlotte.Liliegren@fabege.se
Kontaktkort
Erik Dahlström
Chef Nyproduktion
08-556 747 72
Erik.Dahlstrom@fabege.se
Kontaktkort
Therese Friedman
Affärsutveckling
08-556 747 58
Therese.Friedman@fabege.se
Kontaktkort
Publicerad 3 juni 2019